Miniona sobota upłynęła w warszawskiej Galerii Młociny pod znakiem białego sportu. Odbywający się w gościnnych progach centrum handlowego Narodowy Dzień Szermierki przyciągnął setki kibiców, którzy mieli okazję porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie z utytułowanymi przedstawicielami tej dyscypliny, m.in. ze świeżo upieczonymi drużynowi mistrzyniami świata w szpadzie z Mediolanu!
W ostatnią sobotę w Galerii Młociny odbyło się wydarzenie celebrujące przypadający na ten dzień Światowy Dzień Szermierki. Przez niemal cały dzień po centrum handlowym niósł się odgłos fechtowania, który przyciągał pod scenę setki kibiców nie tylko szermierki. Wydarzenie pt. Narodowy Dzień Szermierki otworzyła Danuta Dmowska, była mistrzyni świata i Europy w szpadzie, prezes zarządu Stowarzyszenia FOD Academy, która po przywitaniu gości i sponsorów, oddała mikrofon prowadzącej, niezwykle energetycznej Monice Maciejewskiej, olimpijce z Barcelony (1992) oraz wielokrotnej mistrzyni Polski.
Już na samym początku publiczność rozgrzały pokazowe walki z udziałem czołowych, krajowych zawodników i zawodniczek we wszystkich broniach – szpadzie, florecie oraz szabli. Przy okazji walk mniej wtajemniczonym w arkana fechtunku kibicom tłumaczone były na żywo zasady rywalizacji oraz przedstawiona była charakterystyka każdej broni. Goście galerii nie tylko przypatrywali się walkom pokazowym, ale również sami mogli spróbować swoich sił w białym sporcie. W rolę ich instruktora wcielił się nie byle kto, bo sam Robert Andrzejuk, aktualny trener kadry oraz medalista olimpijski w szpadzie drużynowej z Pekinu (2008).
Podczas szermierczego wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli tej dyscypliny na wózkach. W sobotę byliśmy świadkami zaciętych walk niepełnosprawnych szermierzy oraz otwartego treningów z ich udziałem. Narodowy Dzień Szermierki został też urozmaicony wyjątkową uroczystością. Na scenie w Galerii Młociny zostali nagrodzeni kwiatami medaliści najważniejszych międzynarodowych zawodów. Przy aplauzie i deszczu braw pojawiły się nasze drużynowe mistrzynie świata w szpadzie z Mediolanu - Ewa Trzebińska, Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatoska – Węglarczyk oraz Magdalena Pawłowska. Obok nich stanęli medaliści tegorocznych Igrzysk Europejskich w Krakowie - Michał Siess (złoto), Julia Walczyk-Klimaszyk (złoto) i Krzysztof Kaczkowski (srebro) oraz brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Europy – Mateusz Antkiewicz.
- Cieszymy się, że mieliśmy okazję do zaprezentowania szermierki szerszemu gronu kibiców. To dyscyplina, która od 1896 roku gości na Igrzyskach Olimpijskich. Liczymy, że możliwość obejrzenia na planszy najlepszych zawodników zainspiruje dzieci i młodzież do uprawiania tej dyscypliny – powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk, jedna z organizatorek wydarzenia
Właśnie z myślą o najmłodszych przygotowana była strefa Fencing Funk Kids, w której młodzi adepci mogli spróbować swoich sił, walcząc gąbkowymi szpadami. Równolegle trwały quizy i konkursy tematyczne, a wykład na scenie dotyczący profilaktyki sportowej wygłosił przedstawiciel Enel-Med.
Wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki i Polskiego Związku Szermierczego oraz Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza. Patronami medialnymi byli TVP Sport oraz RDC (Radio dla Ciebie). Partnerami głównym wydarzenia była marka Polski Cukier, której właścicielem jest Krajowa Grupa Spożywcza oraz KGHM Polska Miedź, S.A., Partnerem i fundatorem była Fundacja ARP, a partnerem medycznym enel-med i enel-sport. Projekt realizowany w ramach Programu Mikro Granty, którego Operatorem Krajowym jest Fundacja Orły Sportu, finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.